REBUILD MOSULEXPO BASIN BÜLTENİ

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE IRAK HEYECANI YENİDEN BAŞLADI.

Atılım Fuarcılık ve Elan Expo işbirliğinde 8-10 Şubat, 2019 tarihlerinde Bağdat Uluslararası Fuar alanında düzenlenen; Rebuild Mosul; Kurtarılmış şehirler Musul, Tigrit ve Anbar’ın yeniden yapılandırılması Fuarı dünyanın dört bir yanından inşaat firmalarını yeni iş fırsatları için biraraya getirecek.

IRAK FİRMALARA MÜTHİŞ KARLI TİCARET FIRSATLARI SUNMAKTADIR

Irak’ta yürütülen başlıca altyapı yatırımları, su temini projeleri, atık su arıtma tesisi, ısıtma ve soğutma sistemleri, elektrik santrali, hastane, okul ve konut inşaatı, kara yolu, hava yolu, köprü ve liman inşaatı alanlarında yoğunlaşmaktadır. Irak’ta yeniden inşa, onarım ve inşaat projelerinin sayısındaki artış ve tahminlere göre bu alanda gerekli yatırım tutarının 100 milyar Amerikan Doları civarında olması, çimento başta olmak üzere inşaat malzemelerine ve ilgili iş makineleri ve ekipman pazarının bu tür projelerle önümüzdeki yıllarda sürekli dinamik kalacağı öngörülmektedir.

MUSUL’UN YENİDEN İNŞAASI İÇİN TÜRK FİRMALARINA ÇAĞRI

Musul, Tigrit ve Anbar şehirlerinin terör örgütünden kurtarılmasının ardından ülke genelindeki büyük yıkımın giderilmesi, temel altyapının ve yıkılan binaların yeniden inşaası için Irak hükümeti, hesaplanan maliyetin de 88.2 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Irak’ın yeniden yapılandırılması kapsamında Türkiye'nin Irak’a 5 milyar dolarlıklık kredi sağlayacağı haberleri inşaat sektör temsilcilerini heyecanlandırdı.

“Kredi en az 2 kat iş hacmi demek”

Uzun yıllardır süren işgal ve iç savaşın ardından adeta yerle bir olan Irak, dünya ülkeleri tarafından yeniden inşa edilmeye başlanıyor. Bu kapsamda ülkeler belli bütçeler ayırırken, bu listede Türkiye de yer alıyor. Türkiye’nin bu konuya 5 milyar dolar ayıracağı bilgisi Iraklıların yanı sıra Türk inşaatçıları da heyecanlandırdı.

Türk firmaların iş yapabileceği alanlar

Türk müteahhitlik firmalarının, Irak’ın yeniden yapılanma sürecinde boru hattı, arıtma ve içme suyu gibi altyapı projeleri; konut, askeri tesis, sosyal-kültürel tesisler, idari bina ve sağlık tesisleri gibi üstyapı projeleri; enerji hatları, enerji santralleri, depolama tesisleri, endüstriyel tesisler ve petrokimya tesisleri gibi çeşitli sanayi tesisi projeleri; sulama ve baraj gibi çeşitli su projeleri ve havaalanı ile yol-köprü-tünel gibi alanlarda görev alabileceği belirtiliyor.

Sizlere yeni ticaret fırsatları ve pazarlar sunmak için hem dijital hem de geleneksel pazarlama ve tanıtım ağını genişletmeye devam eden Atılım Fuarcılık, Rebuild Mosul fuarı ile 2019 yılında da önemli iş bağlantılarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bu fuarda yer alacak tüm katılımcılar ücretsiz olarak sunulacak B2B görüşmelerinden yararlanma fırsatına sahip olacaklar. Stratejik iş ortaklıkları arayan üst düzey ziyaretçilerle sizleri buluşturacak olan fuar katılımcılar için yeni fırsat kapıları açmaya devam edecek.

6- 8 Şubat 2019 tarihleri arasında Bağdat’ta gerçekleşecek olan fuar, yeni pazarlara açılmak ve mevcut pazar paylarını artırmak isteyenler için etkin bir ticaret platformu olarak hizmet vermeyi sürdürecek.