GARDAŞ ülke vatandaşlık bekliyor

Azerbaycan’da bu yıl ikincisi düzenlenen RecExpo’da 11 ülkeden 100 proje görücüye çıktı. Türkiye’den katılan 15 firma yabancıların ilgi odağı oldu. Sektör temsilcileri, “Azeriler ev alımlarını artırmak için vatandaşlık bekliyor” dedi

Kardeş ülke Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bu yıl ikincisi düzenlenen RecExpo Uluslararası Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı dün kapılarını açtı. Fuarda Almanya, İspanya ve Portekiz gibi 11 ülkeden 100'e yakın proje tanıtıldı. Türkiye'nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı Emlak Konut GYO ve GYODER'in yanı sıra stant kuran 15 Türk firması yabancıların ilgi odağı oldu. Azerbaycan'ın Türkiye açısından önemli bir pazar olduğuna dikkat çeken gayrimenkul sektörünün temsilcileri, "İlk 9 ayda yaklaşık 500 konut alan Azeriler, Türkiye'den ev alımlarını artırmak için oturum izni veya vatandaşlık bekliyor" şeklinde konuştu.

10 milyar doları aşarız

Yabancı yatırımcıların Türkiye'yi güvenli liman olarak gördüklerini belirten sektör temsilcileri, "Geldiğimiz noktada yabancıya satış rakamları ülkemiz için yeterli değil. Geçen yıl 5 milyar dolarlık satış yaptık. Eğer Türkiye'den ev alan yabancılara uzun süreli oturma izni veya vatandaşlık verirsek kısa vadede yıllık 10 milyar doları da aşarız. Türkiye'de en kazançlı yatırım aracı gayrimenkul. Bizi yakından takip eden yabancılarda bu durumu çok iyi biliyor" diye konuştu. Fuarda, Emlak Konut GYO güvencesiyle hayata geçirilen projeler yatırımcılarla buluştu. Yabancı proje sayısı olarak en çok Türkiye'nin olduğu fuarda, Emlak Konut GYO da Türkiye ve İstanbul'daki yatırım fırsatlarını katılımcılarla paylaşırken, İstanbul'da hayata geçirilen Maslak 1453, Büyükyalı ve Nidapark Kayaşehir projelerinin de tanıtımını gerçekleştirdi.

Yabancıya özel proje

GYODER Başkanı Aziz Torun da yabancıya konut satışında yeni formüller geliştirdiklerini söyledi. Sektör olarak son 3 yılda yabancı konut alıcısının ne tür konutları tercih ettiklerini öğrendiklerini aktaran Torun, "İstanbul dışında da yabancı talebi olduğunu görüyoruz. GYODER üyeleri bundan sonraki süreçte yabancı talebine yönelik Antalya, Bodrum ve Karadeniz gibi bölgelerde projeler yapacaktır" bilgisini verdi.

Doları bozdurun konut alın

Azerbaycan Emlak Meseleleri Devlet Komitesi Bakanı Hasanov da gazetecilere yaptığı açıklamada, fuarda Türk şirketlerinin yoğun şekilde yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Hasanov, Azerbaycan'ın toplu konutta TOKİ'ye benzer kurumları olduğunu belirterek, inşaat ve proje odaklı büyüme modelinin önemine işaret etti. Türk yatırımcılara Azerbaycan'da yatırım yapmaları çağrısında bulunan Hasanov, “Fuarımızda da Türk firmaları yoğun şekilde yer alıyor. Biz ülkemize Türk şirketlerinin yatırım için de gelmesini bekliyoruz. Zaten şu an ülkemizde faaliyet gösteren ve şirket sayısı en fazla olan yabancı ülke Türkiye. Azerbaycan'da yatırım yapılabilecek farklı alanlar mevcut” diye konuştu.

Her dönem ilgi

Türkiye'de gayrimenkulün her dönem cazip yatırım aracı olarak görüldüğünü ve son dönemde cazibesinin daha da arttığını belirten Kurum, şunları kaydetti: “Geçtiğimiz günlerde noter huzurunda çekilişle satışa çıkarılan Gebze Emlak Konutları 3. Etap projesine gösterilen yoğun ilgi, bu cazibenin önemli bir göstergesi oldu. bin 850 konutluk projeye kısa sürede 4 bin 277 gibi çok ciddi sayıda başvuru aldık.”

KAYNAK

 

 

 
 
 

 Yıldız Posta Cad. Ayyıldız A Blok No:30 K:4 D:11 Gayrettepe - İstanbul / T: 0212 273 18 18 / F: 0212 273 18 19 / info@atilimfuar.com